Werstok - Dom Dobry



WERSTOK
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1574. Dawny Werstok był podzielony na część "dworską", z cerkwią i dworem, oraz wiejską - położoną ponad kilometr dalej, w lesie. Gdy pożar strawił część wiejską, mieszkańcy pobudowali się obok części "dworskiej". I tak już zostało.

Cerkiew ufundował w 1768 ówczesny właściciel Werstoku Józef Wilczewski - podkomorzy wiski, dwukrotny poseł na Sejm, rotmistrz jazdy koronnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, późniejszy kasztelan podlaski. W 1777 utracił Werstok z powodu długów i polecił synom odzyskać go przemocą. Nocny napad na dwór zakończył się tragicznie, a sprawa stała się głośna w kraju. Dowiedz się więcej


W 1869 przeprowadzono kapitalny remont cerkwi. Wówczas została dobudowana ryznica (miejsce do przechowywania szat liturgicznych) i ponomarka (zakrystia), a wewnątrz umieszczono ikonostas. W 1909 została dobudowana kruchta i dzwonnica.

Najstarsze ikony pochodzą z II połowy XVIII wieku. Zabytkowa jest również cerkiewna Ewangelia oraz Apostoł (czyli księga liturgiczna zawierająca pisma nowotestamentowe dotyczące Apostołów, tj. Dzieje Apostolskie, Listy powszechne i Listy Pawła) z własnoręcznym zapisem fundatora Wilczewskiego.

Nasza gmina (Dubicze Cerkiewne) znajduje się w pierwszej trójce polskich gmin o najwyższym odsetku mniejszości narodowych. Ponad 80% mieszkańców deklaruje narodowość białoruską. Miejscową gwarę, stanowiącą mieszankę kilku języków z elementami lokalnej twórczości językowej, słychać na każdym kroku. Zapewne niewiele z niej zrozumiecie.

W OKOLICY

Puszcza Białowieska i Białowieża
Puszcza Białowieska ma ok. 12 tysięcy lat i jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Naszym Gościom możemy polecić zaprzyjaźnionych i sprawdzonych przewodników puszczańskich.



W Białowieży - oprócz muzeum przyrodniczo-leśnego i parku pałacowego - polecamy kawiarnię "Bike Cafe" - lokal łączący zalety kawiarni z użytecznością wypożyczalni rowerów i nart biegowych, prowadzony przez naszych znajomych. W sezonie letnim warto odwiedzić Przystań na Lato – wypożyczyć kajak i popłynąć Narewką do granicy z Białorusią.

Hajnówka
To największe miasto w okolicy - z dużymi sklepami sieciowymi, imponującymi cerkwiami (m.in. Sobór Św. Trójcy – dwukondygnacyjna cerkiew mieszcząca jednorazowo 5 tysięcy osób), Parkiem Wodnym i znanym w okolicy targiem, na którym w środy i soboty można kupić zdrową żywność. W Hajnówce rozpoczyna się trasa Wąskotorowej Kolejki Leśnej, którą od maja do września można przemierzać lasy Puszczy Białowieskiej.


Zdjęcie - Polimerek / Wikipedia

Synagoga w Orli
Majestatyczna synagoga została zbudowana ok. roku 1754. Do połowy XX wieku była to jedna z nielicznych budowli murowanych w Orli. Nad wejściem widniał napis: "Jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego tylko Dom Boży". Wnętrze pokrywały piękne freski z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, których resztki przetrwały do dzisiaj. Przez Orlę i dalej, koło Werstoku, przebiegał ważny dla miejscowych Żydów szlak handlowy do Brześcia, z przydrożnymi karczmami. Jedna z nich znajdowała się obok naszej miejscowości.

Dom Dobry znajduje się ok. 16 km od synagogi.


Zdjęcie pochodzi ze strony polskaniezwykla.pl.

Grabarka
Święta góra i miejsce pielgrzymowania dla wyznawców prawosławia w Polsce. Na Grabarce znajdują się trzy cerkwie, monaster żeński Świętych Marty i Marii, dwa Domy Pielgrzyma (drewniany i murowany) oraz prawosławny cmentarz. Corocznie na Grabarkę przyjeżdżają tysiące pielgrzymów. Część z nich zostawia krzyże wotywne (intencyjne) na wzgórzu wokół cerkwi. Szacunkowa liczba krzyży to już ponad 10 tysięcy. Najstarsze krzyże pochodzą jeszcze z XIX wieku.

Dom Dobry znajduje się 48 km od Grabarki.

 
Zdjęcia - Wikipedia: Jacek Karczmarz (1), Bladyniec (2)

Skit w Odrynkach
Skit oznacza odosobnioną budowlę, pustelnię dla mnichów, którzy pragną prowadzić surowsze niż w monastyrach życie. W Polsce są tylko dwa skity: męski skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach oraz żeński skit św. Mikołaja Cudotwórcy w Holeszowie.

Skit w Odrynkach jest malowniczo położony wśród rozlewisk dorzecza Narwi, w uroczysku Kudak. Ze wsi Odrynki prowadzi do niego drewniana, 800-metrowa kładka. Pustelnia została wybudowana w 2009, a w 2013 na terenie skitu konsekrowano nowo wybudowaną drewnianą cerkiew Opieki Matki Bożej.

Dom Dobry znajduje się 49 km od skitu w Odrynkach.

 
Zdjęcia - Wikipedia: Franczesko Genelli (1), Svevovic (2)

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski. Dom Dobry znajduje się ok. 4 km od Green Velo.



Zalew Bachmaty
Zalew ma kąpielisko z piaszczystą plażą (w sezonie jest ratownik). Jest tam plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Dom Dobry znajduje się ok. 4 km od zalewu.


Zdjęcie pochodzi ze strony atrakcjepodlasia.pl.

Zalew Repczyce
Podobnie jak na Bachmatach, jest kąpielisko z sezonowym ratownikiem, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dom Dobry znajduje się ok. 20 km od zalewu.


Zdjęcie pochodzi ze strony grupabiwakowa.pl.

Leśne SPA
Nieopodal Werstoku, pod adresem Jakubowo 3 można doświadczyć puszczańskich dobroci. Leśne SPA to miejsce, w którym do terapii lasem można dodać terapię dłońmi. Polecamy!


Białoruś
Z Domu Dobrego można wyskoczyć – bez wizy! – na Białoruś. Sąsiadujemy z bezwizową strefą „Brześć – Grodno”, do której można wybrać się rowerem lub pieszo (przejście graniczne koło Białowieży) albo samochodem (przejście graniczne w Połowcach, ok. 20 km od Werstoku). Najbliżej nas jest tzw. Rejon Kamieniecki – z wybudowaną w XIII wieku, 30-metrową obronną Wieżą Kamieniecką, zwaną Białą Wieżą, oraz z szeregiem zabytków (ruiny zamku, barokowe i klasycystyczne pałace i świątynie) w dawnych majątkach Sapiehów, Potockich i Puzynów.



Inne wybrane atrakcje z naszych okolic (kalendarium jest orientacyjne):

MAJ
☀ półmaraton hajnowski

CZERWIEC
☀ kiermasz produktów lokalnych w Białowieży
☀ regaty żeglarskie Puchar Żubra nad Zalewem Siemianówka (fot. Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Ełku)

LIPIEC
☀ Noc Kupały (Na Iwana na Kupała) w Dubiczach Cerkiewnych - ważny punkt kalendarza imprez kulturalnych Podlasia, impreza etno z koncertami i kiermaszem. Noc Kupały jest organizowana również m.in. w Białowieży (fot. Janusz Bakunowicz)
☀ Festiwal Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze - koncerty folkowe, spektakle i pokazy sztuki ludowej, warsztaty rękodzielnicze, muzyczne, taneczne i kulinarne, wystawy, pokazy filmów, jarmark rękodzieła
☀ Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP - spektakle i pokazy plenerowe w Dubiczach, Hajnówce, Białowieży, Orli, Bielsku Podlaskim i innych miejscowościach
☀ Jarmark Żubra - koncerty folkowe, pokazy, konkursy warsztaty kulinarne
☀ Ogólnopolski Festiwal Muzyki Rockowej ROCKOWISKO w Hajnówce
☀ Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" w Białymstoku
☀ Dni Kleszczel - koncerty, pokazy, loty widokowe, biegi, marsze nordic walking, animacje dla dzieci

SIERPIEŃ
☀ Dni Białowieży - kiermasze, stoiska edukacyjne, animacje dla dzieci, pokazy sprzętu strażackiego, koncerty
☀ Białoruski Festyn Ludowy w Hajnówce - koncerty
☀ Białowieskie Integracje Artystyczne - Peretocze - koncerty muzyki polskiej, białoruskiej, żydowskiej, cygańskiej, litewskiej, rosyjskiej i ukraińskiej

WRZESIEŃ
☀ Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (fot. z www.powiat.hajnowka.pl)
☀ Święto Kolorów i Baniek Mydlanych w Hajnówce
☀ Festyn Archeologiczny w Zbuczu - pokazy wojów, warsztaty średniowiecznych rzemiosł, koncerty folkowe
☀ warsztaty budowania szałasów w Hajnówce
☀ Święto Pieczonego Ziemniaka nad Zalewem Repczyce
☀ festyny białoruskie "I tam żywuć ludzi"

PAŹDZIERNIK
☀ Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Jesień Bardów” w Białymstoku

GRUDZIEŃ
☀ Jarmark Bożonarodzeniowy w Hajnówce

DO GÓRY


           Dom Dobry 2018-2024                           Jesteśmy na  permakultura.edu.pl